Keď ste platiteľom povinného zmluvného poistenia, ku koncu platnosti poistenia vám poisťovňa automaticky zmluvu predĺži a odošle vám výzvu na platbu. Pre vás to predstavuje výhodu v tom, že nemusíte mať dátum konca platnosti poistky na pamäti a nemusíte sa obávať, že budete jazdiť na cestách bez povinného poistenia vozidla. Na druhú stranu sa však môžete pripraviť o výhodnejšie a lacnejšie PZP.

Vyplňte povinné polia formulára označené hviezdičkou a my za vás overíme platnosť PZP.

Ak nemáte ŠPZ zadajte VIN číslo
Dátum začiatku poistenia (deň a mesiac), kedy zmluva nadobudla platnosť a je to vždy rovnaký deň v každom roku. Ak ste si napríklad uzatvorili zmluvu so začiatkom platnosti k 1.10.2021, tak začiatok poistenia je 1.10.2021

Súhlas so spracovaním osobných údajov

 

Prečo je dôležité mať svoje PZP pod kontrolou?

Povinné zmluvné poistenie (PZP) je zo zákona povinné. Ak zabudnete zaplatiť poistné na ďalší rok, vaša poistenie bude neplatné a hrozí vám pokuta do 3 320 eur. Ale to nie je jediný dôvod, prečo je dôležité mať svoje PZP pod kontrolou.

Ceny a podmienky PZP sa v jednotlivých poisťovniach líšia, poisťovne ich priebežne upravujú alebo rozširujú o nové pripoistenia. Niekedy môžete získať atraktívnejšie krytie aj za tú istú cenu, preto môže byť výhodnejšie ak svoju starú poistnú zmluvu zmeníte alebo vypovedáte.

Keďže zmluvu PZP je možné vypovedať najneskôr 6 týždňov pred uplynutím poistného obdobia, termín výročia vašej zmluvy si musíte ustriehnuť. PZP strážca vám s tým pomôže.

Ako môžem overiť platnosť svojho PZP?

Ak sa chcete zbaviť zbytočných starostí, s bezplatnou službou PZP strážca budete mať platnosť svojho poistenia pod kontrolou. Je to veľmi jednoduché.

  • Vyplňte na stránke ŠPZ-tku vášho motorového vozidla, váš e-mail a telefón.
  • E-mailom vás vopred upozorníme, že sa blíži dátum výročia vašej zmluvy PZP, aby ste nezabudli zaplatiť ďalšie poistné.
  • Vďaka PZP strážcovi zároveň budete mať čas na rozmyslenie, keby ste chceli svoje poistenie upraviť, prípadne ho vymeniť za výhodnejšie.

Ďalšou možnosťou je kontrola platnosti PZP cez aplikáciu Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Cez ňu dokážete skontrolovať aj platnosť PZP iného vozidla, ktoré vám spôsobilo škodu.

  • Stačí zadať ŠPZ, dátum dopravnej nehody a overovací kód na stránke. Po vyplnení sa vám zobrazia údaje o vozidle, číslo poistnej zmluvy a poisťovňa, v ktorej je auto poistené.
  • V danej poisťovni si potom môžete nárokovať škodu, ktorú vám spôsobilo cudzie vozidlo. Ak sa vám po vyplnení údajov nezobrazí žiadna poisťovňa, môžete si uplatniť nárok na poistné plnenie v Slovenskej kancelárii poisťovateľov.

Kto je povinný uzavrieť si PZP?

PZP musíte mať uzavreté, ak je vaše motorové vozidlo zaregistrované v evidencii vozidiel, čiže má priradené evidenčné číslo vozidla (EČV, resp. po starom ŠPZ).

Ak by ste nemali uzavreté PZP, resp. ak by ste ho zabudli zaplatiť a bolo by neplatné, hrozí vám zo zákona pokuta až do výšky 3 320 eur. Okrem toho, ak spôsobíte nehodu a poškodíte vozidlo inej osobe, hradili by ste škodu z vlastného vrecka. Môžu to byť aj tisícky eur.

PZP strážca vášho poistenia vám pomôže, aby ste sa podobným nepríjemným situáciám vyhli.

Ako postupovať pri vypovedaní PZP?

Žiadosť o výpoveď PZP môžete vyplniť online formou jednoduchého formulára. Po jeho vyplnení vám systém vygeneruje dokument, ktorý si vytlačíte, podpíšete a pošlete poisťovni doporučenou zásielkou alebo ho doručíte osobne na pobočku.

Aby bola vaša výpoveď platná, musí byť v poisťovni zaregistrovaná najneskôr 6 týždňov pred výročím vašej poistnej zmluvy.

Výročie je dátum (deň a mesiac), kedy zmluva nadobudla platnosť a je to vždy rovnaký deň v každom roku. Ak ste si napríklad uzatvorili zmluvu so začiatkom platnosti k 1.10.2020, ďalšie výročie na zmluve je 1.10.2021.