Prečo sa dojednané poistné zvýšilo až o 30 % a prečo „stredná trieda“ prehliada životné poistenie?
Najväčší dopyt po životnom poistení majú nielen ľudia, ktorí zarábajú najviac, ale aj tí s nižšími príjmami. Naopak, ľudia s priemernými príjmami ho často prehliadajú. Počas posledných rokov tiež stúpla výška dojednaného poistného až o 30 %. Prečo je to tak?
Najmenej angažovaná v životnom poistení je stredná trieda
Na životné poistenie významne viac myslia ľudia s buď nižšími, alebo vyššími príjmami. Paradoxne najmenej angažovaná v tomto smere je stredná trieda, ktorá tvorí chrbticu akejkoľvek vyspelej ekonomiky.
Títo ľudia väčšinou majú pocit, že majú adekvátny príjem a z nejakých dôvodov si nechcú uzatvárať poistenie, niekedy mu dokonca neveria, myslí si riaditeľ distribúcie a marketingu životnej poisťovne.
Naopak, časť populácie s nižšou mzdou si podľa neho uvedomuje väčšiu potrebu poistenia pre prípad krízy. Postupne sa však aj tento negatívny trend mení vďaka práci poisťovacích agentov, ktorí problematiku klientom opakovane vysvetľujú.
Dojednané poistné sa zvýšilo o tretinu
Zaujímavé je tiež, ako vysoká inflácia v uplynulých rokoch zasiahla svet poisťovníctva. Len za posledné dva roky sa dojednané poistné zvýšilo až o tretinu, čo je v súlade so stále rastúcimi príjmami zamestnancov v štátnej správe aj v súkromnom sektore za posledné tri, prípadne štyri roky.
Všeobecne sa podľa neho dá povedať, že v časoch krízy je rast poistných súm významne vyšší, zatiaľ čo v časoch relatívneho hospodárskeho pokoja, naopak, stagnuje.
Podiel vážnych rizík na životnom poistení stúpa
Ako uvádza ďalej, v rámci európskeho poistného trhu držia pomyselnú taktovku západné krajiny, ako sú napríklad Nemecko, Belgicko, Švajčiarsko alebo Francúzsko. Tu už vymizli dávkové tarify a poisťovne predávajú iba tie zásadné, ako je napríklad invalidita, smrť alebo trvalé následky.
Na Slovensku sledujeme, že tento odklon od dávok je zatiaľ postupný, no napriek tomu sa za posledných desať rokov pomer otočil. Predtým bol rozložený zhruba z 20 % na vážne riziká a z 80 % na dávky, dnes je to obrátene, v krajinách západnej Európy sa životné poistenie spája iba s krytím vážnych zdravotných rizík.