PZP pri poškodení vozidla často nestačí, potrebné je mať aj havarijné poistenie
Mnohí vodiči si myslia, že ak dodržia zákon a uzatvoria si povinné zmluvné poistenie (PZP), tak sú spoločne so svojím automobilom plne chránení. Nie je to však pravda, pretože toto poistenie kryje len škody, ktoré vodič spôsobí na iných vozidlách. Ak si neuzavrie aj havarijné poistenie, škody, ktoré spôsobí na vlastnom automobile, zostávajú nepokryté.
Kedy sa zíde havarijné poistenie
Z našich štatistík vyplýva, že pri havarijnom poistení v roku 2023 až 40 % poistných udalostí súviselo s rizikom havárie, keď si vodiči poškodili auto nárazom do stĺpa, zábradlia, steny či do inej pevnej prekážky, čo sa bežne stáva pri cúvaní. V tomto prípade stačí chvíľka nepozornosti a škoda je na svete.
Preliačené nárazníky, oškretie, škrabance či odlomené zrkadlo – to všetko sú situácie, ktoré nám môžu spôsobiť iné osoby. Stačí, ak nám niekto poškodí auto na parkovisku pred obchodným centrom. Havarijné poistenie pokrýva aj takéto situácie, kde až 21 % poistných udalostí tvorili škody práve na zaparkovaných vozidlách.
Poistné udalosti si ročné obdobie nevyberajú
Počas letných búrok došlo k výraznému poškodeniu karosérie vozidla nášho klienta v dôsledku intenzívneho krupobitia. Oprava sa vyšplhala na takmer 3 500 eur, no vďaka uzatvorenému havarijnému poisteniu zaplatil necelých 180 eur, zvyšok uhradila poisťovňa.
S príchodom chladnejšieho a sychravejšieho počasia sa podmienky na cestách stávajú náročnejšími, čo si vyžaduje väčšiu opatrnosť zo strany vodičov. Veľkým rizikom je stret so zverou, ku ktorému dochádza najčastejšie pri východe a západe slnka, keď sú zvieratá najaktívnejšie. V minulom roku sme mali hlásených 15 % poistných udalostí z rizika stretu so zverou. Prezídium policajného zboru dodáva, že najviac dopravných nehôd sa stáva v piatok medzi 12. a 16. hodinou.