6. decembra 2021

Úrokové sadzby hypoték klesli blízko k nule. Najvýhodnejšie podmienky majú zelené úvery

image

Vyššie zisky, ale nižšie príjmy z úrokov

Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) zisk bánk v prvých deviatich mesiacoch tohto roku medziročne vzrástol o 82 %, čo oproti minulému roku predstavuje nárast zisku o 256 miliónov eur z minuloročných 313 miliónov eur na 569 miliónov eur.

Banky si polepšili najmä vďaka zrušeniu bankového odvodu, čo výrazne prispelo k rastu ziskov v čase, keď úrokové sadzby úverov klesali na historické minimá. K rastúcim príjmom bankám nepomohol ani nárast predaja úverov. Nízke úrokové sadzby totiž spôsobili, že bankové príjmy z úrokov dlhodobo klesajú.

Energeticky úsporné bývanie s odmenou

Novinkou je, že banky sa začali čoraz viac zameriavať na podporu ekologicky orientovaného bývania. Žiadateľov o úvery na energeticky úsporné bývanie odmeňujú extra zvýhodnenými úrokovými sadzbami. Hlavnou výhodou pre majiteľov takýchto bytov či domov je, že okrem efektívneho využívania energií zaplatia menej vďaka úrokom, ktoré sú nižšie ako u bežných hypoték.

Úroky nadol

So zníženou úrokovou sadzbou na zelené bývanie. Jej klienti majú možnosť získať úrok na svoj úver už od 0,36 % ročne pri fixácii od jedného do troch rokov. Podmienkou je, že hypotéka musí byť poskytnutá na dom alebo byt, ktorý patrí medzi pasívne budovy a má energetický certifikát triedy A, alebo sa dá zaradiť do nižšej triedy B, pričom patrí medzi nízkoenergetické domy. Takéto financovanie bývania banka umožňuje maximálne do hodnoty 70 % z ceny nehnuteľnosti, a to bez poplatku za poskytnutie úveru.

Pre tých, ktorí neplánujú investície do nízkoenergetických nehnuteľností, má banka v ponuke úrokovú sadzbu od 0,50 % ročne pri fixácii na jeden, dva a tri roky. Aj to môže byť jeden z dôvodov, vďaka čomu sa banke výrazne zvýšil podiel na hypotekárnom trhu. Kým v decembri minulého roku predstavoval trhový podiel banky 1,02 %, v októbri tohto roku to bolo už 2,11 %.

Podiel na trhu zvýšili

Nízke úrokové sadzby na hypotéky pomohli k rozšíreniu podielu na trhu. Kým v decembri 2020 jej podiel na úveroch na bývanie predstavoval 9,16 %, v októbri tohto roku to bolo rovných 10 %.

V súčasnosti banka poskytuje spomedzi všetkých bánk na trhu najvýhodnejšiu úrokovú sadzbu na štandardnú hypotéku vo výške 0,4 % ročne pre každého s fixáciou na 40 mesiacov.

Najviac si polepšili

Najväčší nárast trhového podielu zaznamenali. Na jeseň tohto roka profitovala najmä z ukončenia akvizície banky. Získala plus 1,59 %, čím svoj podiel na konci októbra navýšila na 13,84 % a o 0,07 % preskočila dalšiu banku. „Situácia na trhu je turbulentná a pri strategickom rozhodovaní sledujeme skôr dlhodobejšie trendy ako krátkodobé výkyvy,“.

Zelené hypotéky bez poplatku

Aj táto banka v súčasnosti poskytuje výhody pre tých, ktorí sa rozhodnú investovať do zelených technológií. Vo svojej ponuke má zelenú hypotéku, ktorá slúži na nadobudnutie, výstavbu alebo rekonštrukciu bytu či domu, pri ktorej klient investuje do energeticky efektívnych technológií.

Ako zelenú technológiu banka akceptuje vetranie rekuperáciou, solárne kolektory na ohrev vody, fotovoltické články na výrobu elektrickej energie, kotly na biomasu, nízkoenergetické, respektíve pasívne domy s energetickým certifikátom A.

„Aktuálnym benefitom zelenej hypotéky je 100-percentná zľava z poplatku za poskytnutie úveru a atraktívny úrok. Do budúcnosti plánujeme klientom ponúkať aj ďalšie zvýhodnenia, a tým ich motivovať, aby investovali do zelených technológií,“ približuje PR manažér banky Dominik Miša s tým, že banka má vo svojej ponuke pri trojročnej fixácii úrokovú sadzbu úverov nastavenú od 0,89 % ročne.

Rovnakú zľavu vo výške 100 % z poplatku za poskytnutie úveru pri predložení energetického certifikátu triedy A alebo B aktuálne poskytuje . Aj bez tohto certifikátu banka štandardne poskytuje úrokovú sadzbu na hypotéku od 0,89 % ročne pri trojročnej fixácii úrokovej sadzby.

Fingo hypotekarna kalkulacka

Ďalšie výhody zo zeleného bývania

Slovenská sporiteľňa, ktorej patrí najväčší podiel na slovenskom trhu s hypotékami, si tento rok mierne zhoršila svoju pozíciu. Jej podiel na trhu s úvermi na bývanie v októbri medziročne mierne klesol z 26,06 % na 25,02 %.

Banka má vo svojej ponuke úvery s úrokovou sadzbou od 0,89 % ročne pri trojročnej fixácii, pri ročnej je to 0,79 %. Aj tu však klienti môžu získať výhodnejšiu úrokovú sadzbu na hypotéku v prípade energeticky úsporných projektov.

Podľa hovorkyne Marty Cesnakovej výška úrokovej sadzby naďalej závisí od komplexného posúdenia klienta, vrátane kvality založenej nehnuteľnosti: „Je preto prirodzené, že pokiaľ ľudia žiadajú napríklad o hypotéku na novostavbu v energeticky úspornej budove, môžu získať aj atraktívnejšiu úrokovú sadzbu.“

Tento rok sa do podpory zeleného bývania dalšia banka, ktorá počas svojej trojmesačnej limitovanej ponuky s názvom Hypotéka pre modrú planétu priniesla klientom možnosť získať úver do 80 % hodnoty zakladanej nehnuteľnosti s úrokovou sadzbou 0,75 % ročne pri trojročnej fixácii a 0,85 % ročne pri päťročnej fixácii. Chybičkou krásy tejto ponuky je, že platila len do septembra tohto roka.

Banka v súčasnosti poskytuje bežné hypotekárne úvery s úrokovou sadzbou od 0,85 % ročne pri trojročnej fixácii, pričom získanie sadzby nie je podmienené predložením energetického certifikátu.

Najvyššiu úrokovú sadzbu 

Aj napriek tomu, že v súčasnosti najvyššiu úrokovú sadzbu spomedzi oslovených bánk pri trojročnej aj päťročnej fixácii  vo výške 1,14 % ročne pre všetkých klientov, banka si tento rok polepšila, keďže jej podiel na trhu s hypotékami v októbri medziročne narástol o 0,42 %. „Sadzba 1,14 % už zahŕňa zľavu za aktívny úverový produkt  je rovnaká pre všetky účelové hypotéky,“ dodáva produktová manažérka banky.

Fingo hypotekarna kalkulacka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *