7. marca 2022

PRI PÁDE AKCIÍ NETREBA PANIKÁRIŤ. 10 RÁD, AK SI SPORÍTE DO FONDOV A ZAUJÍMA VÁS AJ ZLATO

žena počítač finančné trhy

 

V článku sa dočítate: 

  • Ako reagujú trhy na krízové obdobia
  • Prečo si zachovať chladnú hlavu a nerobiť paniku
  • Ako dokážete súčasný prepad akcií využiť vo svoj prospech
  • Prečo sa oplatí vlastniť investičné zlato a ako si doňho sporiť pravidelne
  • Ako vám aj v tejto situácii môžu poradiť naši skúseností odborníci z LONFIN.sk  

Na vojnu na Ukrajine zareagovali trhy prudkým pádom. Aktuálna situácia prirodzene vyvoláva množstvo otázok hlavne medzi neskúsenými investormi, ktorí sa môžu báť o svoje úspory a majetok. Ale panika je zbytočná a treba zachovať pokoj. Podobné scenáre na trhu sme zažili už niekoľkokrát, či už šlo o finančnú krízu v roku 2008 alebo vypuknutie pandémie COVID-19.

Po prudkých pádoch sa akcie vždy otriasli a následne rástli ešte rýchlejšie. Preto sa teraz oplatí nakúpiť lacné akcie, ktoré neskôr prinesú vyšší zisk.

10 rád čo robiť, ak si sporíte do fondov alebo sa zaujímate o zlato

1. Ak si sporíte v podielových alebo ETF fondoch, nepodliehajte negatívnym správam o prepade akcií a nerobte žiadne unáhlené finančné rozhodnutia. Nevyberajte predčasne svoje úspory, neskôr by ste to určite oľutovali. 

2. Turbulencie, väčšie aj menšie kolísanie na burze sú prirodzené a nie je to nič výnimočné. Finančné trhy totiž pracujú v pravidelných cykloch a aj týmto spôsobom reagujú na rôzne riziká spojené s aktuálnym dianím vo svete.

3. Na aktuálnej situácii dokonca môžete zarobiť. Ak akcie zaznamenajú napríklad prepad o 20 %, tak môžete dosiahnuť výnos v rovnakej výške už len tým, že sa vrátia na svoju hodnotu pred pádom. A vždy porastú ešte vyššie. 

4. Ak pravidelne investujete a máte voľné prostriedky, práve teraz je pre vás výhodné, ak vaše mesačné vklady zvýšite. Napríklad ak si sporíte 100 eur mesačne, vklad môžete zvýšiť aj na 150 alebo 200 eur.

5. Ak máte voľné finančné prostriedky, ktoré nebudete potrebovať najmenej v horizonte 5 rokov, zvážte aj jednorazový vyšší vklad do sporenia. Výška vkladu samozrejme závisí od vášho rodinného rozpočtu a finančných možností.

6. Ak chcete začať investovať, vhodná doba je kedykoľvek. Avšak práve keď sa trhy prepadnú, môžete tým získať vyššie výnosy. Akcie totiž teraz nakúpite oveľa lacnejšie a môžete si byť istí, že neskôr porastú, čiže budú mať vyššiu hodnotu a zarobíte na tom.

 investovanie kalkulačka

7. Ak si sporíte v 2. alebo 3. pilieri, skontrolujte teraz aj vaše dôchodkové fondy. Práve teraz je ideálny čas, kedy môžete presunúť všetky prostriedky do negarantovaných indexových fondov. Toto odporúčanie sa týka sporiteľov, ktorým do dôchodku ostáva najmenej 10 rokov. 

8. Nezabúdajte na diverzifikáciu, čiže rozloženie úspor do viacerých nástrojov. Pouvažujte nad pravidelným sporením do zlata, ktoré slúži ako poistka portfólia, chráni vás proti inflácii, menovým reformám či finančným krízam. Pri ďalšom prepade akcií tak budete lepšie spávať.

9. Bežným ľuďom odporúčam nakupovanie fyzického zlata po menších čiastkach, napríklad formou pravidelného sporenia do zlatých mincí. Takto si viete do zlata sporiť aj 25, 50 alebo 100 eur mesačne. Nemusíte riešiť či je tento týždeň cena zlata za gram nižšia alebo vyššia, keďže cena sa vám v čase vypriemeruje.

10. Nezabúdajte ani na finančný vankúš, resp. rezervu, ktorú treba mať poruke pre prípad neočakávaných výdavkov či straty príjmu. Ani pandémia zatiaľ nepominula. Rezerva by mala byť najmenej vo výške 6 mesačných výdavkov domácnosti – ak napríklad mesačne miniete 1000 eur, potrebujete rezervu 6000 eur.

TIP: Skúsení investori vedia súčasné obdobie obrátiť vo svoj prospech a vyťažiť z neho. Môžete tak urobiť aj vy.

Ako si sporiť do zlata aj po menších sumách

Kým akcie padajú, drahým kovom sa darí. V posledných dňoch sa veľmi veľa Slovákovi začalo pýtať aj na investičné zlato, ktoré si uchováva svoju hodnotu bez ohľadu na to, či ho kúpite teraz alebo o rok. Zlato slúži ako poistka portfólia a ochraňuje vaše peniaze pri menových reformách, politických či iných finančných krízach.

Odporúčam, aby zlato tvorilo aspoň menšiu časť portfólia, napríklad 15 alebo 20 %. Do zlata si môžete sporiť aj pravidelne po menších sumách.

Porovnajte si možnosti investovania s FinGO.sk  

Či už si sporíte do fondov niekoľko rokov alebo práve chcete začať, na našej internetovej stránke nájdete aj praktický porovnávač investovania. V závislosti od výšky mesačného vkladu a dĺžky zhodnocovania úspor vám okamžite porovná možnosti výhodného investovania naprieč celým trhom.

Obráťte sa aj na našich skúsených investičných špecialistov z LONFIN.sk, ktorých nájdete na celom Slovensku. Stačí ak nám zavoláte na 0949 846 222 alebo nám zanechajte vaše kontaktné údaje a my sa vám ozveme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *