12. apríla 2022

10 MÝTOV O INVESTOVANÍ

Neexistuje dobrý dôvod, prečo neinvestovať. Dlhodobé investovanie prináša len výhody a váš život zmení k lepšiemu. Pozrite si najčastejšie mýty a výhovorky, s ktorými sa v praxi stretávame.

Ľudia majú množstvo dôvodov, prečo odmietajú investovať

Paradoxne, pre mnoho ľudí nie je problém šetriť peniaze. Najčastejšie u nich panuje strach zo straty usporených prostriedkov. Väčšina argumentov proti investíciám sú však mýty, ktoré treba prekonať, aby váš majetok mohol rásť a váš život mohol byť jednoduchší. Poďme sa na tieto mýty a výhovorky pozrieť.

1. Investovanie je ako hazard

Mnoho ľudí sa na akciové trhy pozerá ako na niečo vymyslené a neuchopiteľné, čoho hodnota lieta hore dole. Ide však o chybné uvažovanie. Trhy nie sú len grafy, krivky, ceny a percentá. Kúpou akcie získavate čiastočné vlastníctvo spoločnosti. Za akciou treba vidieť konkrétnu firmu, jej produkty, tržby a zisky.

Navyše máte možnosť investovať do firiem, ktorých produkty a služby dennodenne sami nakupujete. Vďaka akciám môžete profitovať zo spotreby miliárd ľudí vo svete. Kto z nás by nechcel vlastniť napríklad malú časť spoločnosti Apple, ktorej ročný zisk je 100 miliárd dolárov?

Dlhodobá ziskovosť firiem sa vždy časom premietne do rastúcej hodnoty ich akcií na burze bez ohľadu na kolísavosť ich cien.

2. Nechať si peniaze v banke je väčšia istota

Uložiť peniaze v banke je rizikovejšie ako investovanie. Znie to úsmevne, ale je to tak. Uložením peňazí v banke si garantujete takmer vždy reálnu stratu, za čo môže znehodnotenie vašich úspor infláciou. Kvôli rastu cien a minimálnym úrokom v bankách prerobíte, kým dlhodobým investovaním takmer vždy zarobíte.

Napríklad, a by ste pred 10 rokmi na začiatku roka 2012 vložili do banky 10 tis. eur, ich reálna hodnota na konci roka 2021 by bola 9700 eur (zohľadňujem priemerné úročenie termínovaných vkladov so splatnosťou 1 až 2 roky upravené o infláciu, zdroj NBS).

Keby ste tieto peniaze vložili do svetových akcií na rovnaký čas, po 10 rokoch by ste mali reálnu hodnotu 27600 eur vyjadrenú v hodnote peňazí z roku 2008 (zohľadňujúca priemernú ročnú infláciu na Slovensku v tomto období a modelovanú výkonnosť 100% akcie).

Preto pravdepodobnosť, že držaním úspor v banke 10 rokov prerobíte, je prakticky stopercentná. Šanca, že za 10 rokov stratíte investovaním do akcií, sa pohybuje okolo 8% (stanovené na základe vývoja modelového 100% akciového portfólia od roku 1988).

3. Investovanie je rizikové

Riziko si môžete prispôsobovať, ako vám vyhovuje. Pri investovaní máte možnosť nakupovať nie len akcie, ale aj dlhopisy. Ceny dlhopisov majú menšie výkyvy ako akcie, majú pevne dané úročenie a sú garantované firmami, či vládami rôznych štátov. Preto sú hneď prvým nástrojom znižovania rizika.

Ak by ste sa rozhodli investovať , tak vám automaticky vyhodnotíme optimálnu mieru rizika na základe vašej predpokladanej dĺžky investovania. Do úvahy berieme aj vaše skúsenosti s investovaním a schopnosť zvládať výkyvy trhu. Podľa toho vám nastavíme správny pomer akcií a dlhopisov. Ak sa vám bude aj napriek tomu zdať navrhnuté portfólio príliš rizikové, môžete si riziko kedykoľvek znížiť.

Okrem toho v portfóliách používame viaceré nástroje na zmiernenie rizika:

  • diverzifikácia – riziko rozkladáme investíciou do akcií 7400 firiem a 6000 vládnych a firemných dlhopisov,
  • pravidelný rebalansing portfólií – udržiavame rizikovosť portfólií na vybratej úrovni,
  • pravidelné investovanie – riziko nesprávneho načasovania investície môžete eliminovať aj pravidelným investovaním každý mesiac.

Akcie v krátkom čase kolíšu, v dlhodobom horizonte však doposiaľ vždy rástli. Riziko akcií odstraňuje dostatočne dlhá doba investovania a ako sme už spomínali, dôležité je aj správne zloženie portfólia.

Napr. ak by ste investovali v uplynulých 34 rokoch do portfólia 40% akcie a 60% dlhopisy na akýkoľvek 5-ročný horizont, s 99,7% pravdepodobnosťou by ste zarobili (priemerný zisk 38,6%).

Pokiaľ by ste investovali na 5 rokov do 100% akciového portfólia, dosiahli by ste zisk v 86% prípadov. No priemerný výnos bol 55,8%. Pokiaľ investíciu do 100% akciového portfólia predĺžite na 10 rokov, s pravdepodobnosťou 92,4% zarobíte (v priemere 124,3%). A 13-ročný horizont nebol počas uplynulých 30 rokov nikdy stratový.

Získajte vyššie výnosy

Vyskúšajte fondy ETF bez daní z výnosov.

4. Investovanie je komplikované a nezrozumiteľné

Pokiaľ je pre vás investovanie nezrozumiteľné, prečo ho neprenechať niekomu, kto sa tomu rozumie? Preto vás prevedieme procesom samotného investovania. Ak si aj napriek tomu nebudete niečím istý, naši kolegovia vám ochotne poradia.

Investičná legenda a zakladateľ druhého najväčšieho správcu peňazí na svete John Bogle vyslovil jednoduchú myšlienku, ktorá vysvetľuje princíp dobrého investovania: „Nehľadajte ihlu v kope sena, kúpte celú kopu.“

5. Investície majú vysoké poplatky

Práve naopak. Investovanie môže byť jednou z najlacnejších foriem uloženia peňazí. Stačí si správne vybrať a poplatky pri investovaní môžete mať nižšie ako pri bežnom bankovom účte. Preto sme priniesoli na slovenský trh bezkonkurenčnú formu investovania. Naviac ponúkame rôzne zľavy, prostredníctvom ktorých môžete investovať úplne zadarmo.

 

6. Nemám peniaze nazvyš, investovanie je len pre bohatých

Ide o chybnú úvahu. Ak chcete zmeniť váš život, investovanie je jednou z ciest. Neinvestovať a nebudovať majetok len kvôli nízkemu príjmu vás nechá navždy v nelichotivej finančnej situácii.

Neexistuje minimálny limit sumy na investovanie. Pravidelné dlhodobé investovanie aj malých čiastok vedie k zázrakom. Napríklad, ak budete vkladať 20 eur mesačne pravidelne, povedzme 30 rokov, nasporíte si viac ako 30 tisíc eur. Naučte sa využívať zložené úročenie (úrok z úroku) a neodkladajte zbytočne začiatok investovania.

7. Nechcem viazať peniaze na dlhý čas

Žiaľ, pokiaľ nebudete schopný časť príjmu odložiť bokom na dlhší čas, navždy ostanete finančne závislý na príjme z vašej práce alebo zo štátneho dôchodku. Čas je potrebný na to, aby sa mohla prejaviť skutočná sila investovania a aby sa riziko mohlo eliminovať.

Základom budovania majetku a jeho rastu nie je nájsť najlepšiu investíciu alebo vymyslieť unikátny biznis. Bohatstvo sa tvorí využívaním zloženého úročenia. Čím je investičný horizont dlhší, tým viac sa efekt zloženého úročenia prejaví.

8. Teraz sú trhy vysoko, počkám, kým klesnú

Každému z nás je táto pohnútka prirodzená. Všetci by sme chceli nakúpiť, keď sú trhy na dnách a predať, keď sú na maximách. No nikto z nás nevie, kedy táto situácia nastane, alebo či k nej už došlo. Vrcholy a minimá nedokážu určiť ani najväčší a najúspešnejší investori.

správanie investorov | Finax.sk

Investovanie je o čase na trhu, nie o časovaní trhov. Vyjadrenia najväčšej investorskej legendy Warrena Buffetta hovoria za všetko: „Viac peňazí zarábame, keď spíme, ako keď sme aktívni“ alebo „Môj najobľúbenejší časový horizont je navždy.“

Neinvestovať kvôli obavám z možného blízkeho poklesu trhov je ako nechať sedieť najlepších hráčov mužstva na lavičke len pre to, že sa bojíte ich zranenia. Radšej budete prehrávať každý zápas, aby sa nezranili?

Základom riadenia rizika nie je snaha správne načasovať nákup, ale vybrať správne zložené portfóliá.

Spravte z investovania rutinu a budete zarábať. Naučte sa investovať pravidelne a snaha načasovať trhy sa pre vás stane komédiou.

9. Finančný svet ovláda banda zlodejov

Pri pohľade na bankové výpisy sa vám nečudujeme, že máte taký pocit. Aj finančný sektor je hnaný vpred tvorbou zisku.

Žijeme však v 21. storočí, čomu by mala zodpovedať aj kvalita a cena služieb. Modernými technológiami a pasívnym investovaním je možné odbúrať maximum nepotrebných nákladov. Vďaka tomu môžete získať inteligentné investovanie za bezkonkurenčný poplatok.

Trhy vám umožňujú postaviť sa na stranu finančného sveta profitujúceho z ľudskej spotreby a míňania peňazí. Je určite rozumnejšie zúčastniť sa tejto party a zarábať spolu s finančníkmi. Každý má túto možnosť a je len na vás, či ju využijete. Party bude pokračovať, či už s vami, alebo bez vás.

10. Na Slovensku nie je možnosť efektívne investovať

Naši špecialisti z LONFIN.sk vám pomôzu nájsť najefektívnejší investičný nástroj s nízkymi a transparentnými poplatkami, ktorý je vhodný pre každú domácnosť. Priestor na výhovorky už preto neexistuje. Investovať môže každý.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *