22. marca 2022

Poskytovanie úverov na bývanie na Slovensku rastie dvakrát rýchlejšie ako v rámci eurozóny

image

Poskytovanie úverov na financovanie domácností na Slovensku napreduje rýchlejšie ako v iných európskych krajinách. Kým priemerná miera rastu na Slovensku v roku 2021 bola podľa údajov Národnej banky Slovenska na úrovni 10,1 % a v decembri minulého roku dokonca 11,5 %, v eurozóne bol nárast približne o polovicu menší. Počas roka 2021 dosahoval 5,1 % a v decembri 2021 ešte o desatinu percenta viac, presne 5,2 %.

Rozhodujúce sú úrokové sadzby

Podobne intenzívne ako počet rastie aj objem úverov poskytnutých bankami slovenským domácnostiam. Tempo ich rastu sa v decembri 2021 pohybovalo na úrovni 8,8 %. Najvýraznejšie rástli dlhodobé úvery nad päť rokov s medziročným tempom rastu o 9,5 %.

Kľúčovým argumentom, prečo sa úverom na bývanie na Slovensku mimoriadne darilo aj v minulom roku, boli ich úrokové sadzby. Vo štvrtom štvrťroku 2021 klesli o 0,12 percentuálneho bodu na priemernú úrokovú sadzbu 0,94 % ročne. Pokles zaznamenali aj hypotekárne úvery, ktorých úročenie v sledovanom období kleslo o 0,09 percentuálneho bodu a dostalo sa na priemernú hodnotu 0,88 % ročne.

 hypotekarna kalkulacka

Úroky už zvyšujú aj banky na Slovensku

Aktuálne je už situácia trochu odlišná. Koncom februára a v marci 2022 všetky veľké banky pôsobiace na Slovensku zvyšovali úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov. Niektoré len pri dlhších fixáciách úrokovej sadzby, mnohé však u všetkých typoch svojich hypoték.

Ako sa tieto opatrenia reagujúce na vyhlásenia Európskej centrálnej banky o tom, že do konca tretieho štvrťroku 2022 ukončí podporné opatrenia a začne so zvyšovaním svojich kľúčových úrokových sadzieb prejavia v praxi, sa dozvieme v nasledujúcich týždňoch. Isté je, že banky ohlasujú ďalšie zdražovanie svojich úverov už na najbližšie dni. Od 1. apríla tak urobí napríklad Slovenská sporiteľňa.

„Zaručené“ úvery zlyhávajú menej

Dobrou správou je, že v roku 2021 síce stúpol počet nových úverov, ale na druhej strane klesol počet zlyhaných, a teda nesplácaných úverov. Ich podiel na celkovom objeme poskytnutých úverov predstavoval len 2 %. „Z jednotlivých úverov medziročne mierne klesol podiel zlyhaných úverov pri prečerpaniach bežného účtu na 5,2 % a pri úveroch na bývanie na 1,2 %,“ píše vo svojej správe Národná banka Slovenska.

„Zlyhanosť“ v prípade úverov na bývanie je nízka najmä preto, lebo viac ako 94 % z nich je „zaručených“. Ako NBS uvádza ďalej, naopak, najvyšší podiel zlyhaných úverov k decembru 2021 štandardne zaznamenali v kategórii kreditných kariet, a to na úrovni 10,6 %.

 hypotekarna kalkulacka

Počet pracovníkov v bankách klesá

Aktuálne na slovenskom finančnom trhu pôsobí 27 peňažných finančných inštitúcií. Okrem centrálnej banky je to 26 korporácií prijímajúcich vklady. Z nich je 8 bánk, 15 pobočiek zahraničných bánk a tri sporiteľne.

V poslednom štvrťroku minulého roku v bankách na Slovensku pracovalo spolu 18 829 pracovníkov. Od druhého štvrťroku 2019 je zreteľne viditeľný klesajúci trend. Medzikvartálny pokles je o 220 pracovníkov (–1,1 %) a medziročný až o 869 ľudí (–4,4 %). Klesol tiež počet pracovníkov NBS o 20 zamestnancov na 1 108.

LONFIN.sk finanční sprostredkovatelia na rozdiel od bankových pracovníkov majú prehľad o celom hypotekárnom trhu a nájdete ich na celom Slovensku. Výhodou spolupráce s našimi maklérmi sú práve ich skúsenosti s rôznymi situáciami, v ktorých sa ich klienti ocitli. Vďaka tomu vám môžu odporučiť, čo všetko je dôležité premyslieť aj pri voľbe viazanosti úroku vašej hypotéky.

Môžete sa s nami spojiť telefonicky na čísle 0949 846 222 alebo nám zanechajte vaše údaje vo formulári nižšie a my sa vám ozveme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *