28. júna 2022

Počet vykradnutých bytov za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol takmer o polovicu

 

Za prvých päť mesiacov tohto roka stúpol počet vlámaní. Podľa štatistík Policajného zboru SR ide o medziročný nárast o 24 %, v prípade bytov dokonca o viac ako 40 %. Ak bude tento trend pokračovať aj v ďalších mesiacoch, počet vlámaní sa vráti na hodnoty spred vypuknutia pandémie koronavírusu.

Po poklese nárast

Denne sa na Slovensku vykradne takmer desať nehnuteľností. Za prvých päť mesiacov polícia eviduje 1 557 nahlásených vlámaní. Počas rovnakého obdobia minulého roku evidovala o približne 300 krádeží vlámaním menej.

„Od roku 2013 možno evidovať postupný v zásade kontinuálny pokles počtu vlámaní na Slovensku. Anomáliou je rok 2021, keď za prvých päť mesiacov došlo k významnému poklesu. Od júna minulého roka však čísla opäť stúpali, aj keď nedosiahli hodnoty predchádzajúcich rokov. Dôvodom boli protipandemické opatrenia. Počas pandémie boli nehnuteľnosti obývané viac ako po iné roky v dôsledku zatvorených škôl, zákazu cestovania či práce z domu,“.

Zlodeji sa zameriavajú na byty

Za prvých päť mesiacov roku 2022 možno badať najväčšie percentuálne nárasty pri bytoch. Medziročne počet vykradnutých bytov stúpol o 42 %. V prípade rekreačných chát bol percentuálny nárast na úrovni 24 %. Predpokladá sa, že čísla v tomto roku budú ďalej rásť.

„Ak tento rok nepríde k ďalším pandemickým obmedzeniam, teoreticky je možné, že čísla za rok 2022 budú na úrovni pred ochorením COVID-19. To by v praxi znamenalo, že desať rokov klesajúci trend sa zastavil, čo nie je dobrá správa. Mohlo by to naznačovať, že pri tomto druhu kriminality sme narazili na hodnotu, pod ktorú už počet vlámaní nebude klesať,“.

V každom prípade je však podľa odborníka dôležité, aby majitelia nepodceňovali poistenie svojich domov, bytov či chát, investovali do kvalitných zámkov, či už mechanických, alebo inteligentných. Na trhu možno nájsť aj viacero druhov kvalitných a relatívne dostupných alarmov. V ideálnom prípade sa oplatí zvoliť aj kombináciu viacerých druhov zabezpečenia.

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *