25. júla 2022

Cestovné poistenie si uzatvára o 50 % viac ľudí než pred pandémiou

image

Tretí pandemický rok je cestovaniu naklonený podstatne viac ako predchádzajúce dva. Ústup koronavírusu Slovákom otvoril prístup k obľúbeným dovolenkovým destináciám. Výsledkom je, že cestujeme viac a v počte uzatvorených cestovných poistení sme dokonca prekonali posledný predpandemický rok 2019.

Medziročne o 600 %

Počet zmlúv cestovného poistenia uzatvorených od januára do júna 2022 medziročne vystrelil o 600 %. Vzhľadom na cestovné obmedzenia vlani je to prirodzené. No stúpol aj v porovnaní s obdobím pred pandémiou  – prvý polrok 2022 je oproti rovnakému obdobiu roka 2019 silnejší o 50 %,“.

Pozitívnemu vývoju nahráva aj zelené sfarbenie väčšiny krajín sveta na cestovateľskej mape, ktorá indikuje aktuálne opatrenia súvisiace s koronavírusom. Pre zaočkovaných turistov väčšina krajín poskytuje bezproblémový vstup cez letiská či hranice. Pre cestujúcich to znamená aj nižšie výdavky na cestovné poistenie. Nemusia si totiž platiť do rizikových krajín pripoistenie pre prípad covidu, ktoré odborníci odporúčali v uplynulom období.

Kedy sa oplatí celoročné poistenie

O čosi iná matematika platí pre ľudí, ktorí cestujú veľa a v priebehu celého roka. „Pri výbere celoročného poistenia je namieste zvážiť možné zhoršenie situácie na jeseň a vybrať si balík, ktorý už poistenie proti covidu obsahuje,“ vysvetľuje odborník. Voľba automaticky nemusí znamenať drahšiu poistku – poisťovne v konkurenčnom boji medzi sebou stupňujú výhodnejšie podmienky poistenia či pestrejšiu paletu krytia.

Celoročné cestovné poistenie podľa jeho slov vychádza finančne výhodne už pri dvoch-troch týždňoch pobytu v zahraničí. Závisí, samozrejme, od ponúk jednotlivých poisťovní, no je to vždy individuálne. Cena celoročného poistenia je totiž primeraná už pri jednej dlhšej dovolenke a poistenie platí celý rok aj na ďalšie pobyty.

Pri výbere konkrétnej poistky si však treba dať pozor na maximálny počet dní nepretržitého vycestovania, ktorým poisťovňa limituje celoročné poistenie. Celoročné poistenie totiž môže v skutočnosti znamenať, že krytie sa vzťahuje len na 45, 60 či 90 dní neprerušovaného pobytu v zahraničí podľa konkrétnych podmienok tej-ktorej poisťovne.

Zamyslite sa nad poistením storna

Kúpili ste si first moment dovolenku alebo letenky za najlepšiu cenu niekoľko mesiacov pred odchodom na dovolenku? V tom prípade je vhodné zvážiť poistenie storna pobytu. „Murphyho zákony“ totiž hovoria, že čím dlhší je čas medzi kúpou leteniek, ubytovania či zájazdu a samotným odchodom na dovolenku, o to väčšia je pravdepodobnosť, že sa medzičasom niečo „pokazí“. Pri výbere poistenia storna je tiež dôležité preštudovať si podmienky jednotlivých poisťovní. Niektoré žiadajú kúpu poistenia v deň kúpy zájazdu, iným to stačí aj krátko pred odchodom či odletom. Líšia sa aj okolnosti, ktoré jednotlivé poisťovne považujú za oprávnené, ako napríklad ochorenie v rodine, tehotenstvo, zamietnutie víz, zmeškanie letu a iné.

Ako ušetriť na poistnom

Dobré je tiež vedieť, ako ušetriť na poistnom. Možné to je nielen podrobným štúdiom obchodných podmienok poisťovní či vyklikaním správnych parametrov na porovnávacích online portáloch. Málokto napríklad vie, že poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú fyzickou osobou, ktoré sa bežne uzatvára spolu s poistením nehnuteľnosti či domácnosti pre prípad, ak by ste vytopili susedov, platí napríklad aj na zahraničnej dovolenke.

„Toto poistenie sa neviaže len na škodu v byte či dome, ale na akúkoľvek zodpovednosť za škodu, napríklad aj počas dovolenky,“ hovorí odborník s tým, že je potrebné dať si pozor na to, či  poisťovňa v danom produkte neuplatňuje územné obmedzenia napríklad len na Slovensko či krajiny Európskej únie.

Zísť sa môže aj asistenčná služba havarijného alebo povinného zmluvného poistenia automobilu, ktorá môže byť nastavená aj tak, že kryje prípadné technické problémy aj na dovolenke v zahraničí. Ak by ich nekryla, tak si dovolenkár môže asistenciu doplatiť v rámci cestovného poistenia.

Pri poistení batožiny si treba dať pozor na to, že poisťovne uplatňujú stropy na cenu jednotlivých predmetov, takže pri krádeži notebooku za dvetisíc eur môže krytie znamenať vyplatenie len povedzme desatiny z tejto sumy. „Aj preto si veľa ľudí chce na dovolenku poistiť len to najdôležitejšie, presnejšie liečebné náklady, čo je srdcom cestovného poistenia,“.

Comments

One Reply to “Cestovné poistenie si uzatvára o 50 % viac ľudí než pred pandémiou”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *