25. novembra 2022

10 RÁD, AKO NAKUPOVAŤ VIANOČNÉ DARČEKY A UŠETRIŤ

 

Vianoce sú časom radosti, pokoja a rodinných tradícií, ale aj obdobím zvýšených výdavkov. V tomto roku to vďaka takmer 15-percentnej inflácii bude platiť dvojnásobne. Prečítajte si naše tipy, ako nakupovať darčeky a nezruinovať pri tom rodinný rozpočet.

V článku sa dočítate:

  • Prečo rastie inflácia a vianočné nákupy sú opäť drahšie
  • O koľko zdraželi vianočné darčeky či ingrediencie na pečenie
  • 10 rád, ako ušetríte pri nákupoch v tomto predvianočnom období

Prečo rastie inflácia a vianočné nákupy sú opäť drahšie

Prakticky akýkoľvek darček v tomto roku kúpite, pravdepodobne zaň zaplatíte viac ako by to bolo vlani. Podpísala sa pod to rekordná inflácia, ktorú poháňa nahor najmä rast cien potravín, ale do spotrebiteľských cien sa premietajú aj extrémne drahé energie a ceny komodít. Vďaka týmto vstupom sú následne drahšie aj ďalšie výrobky ako je elektronika, oblečenie či iné tovary a služby, ktoré nakupujeme aj ako vianočné darčeky.

TIP: Inak povedané, pred Vianocami nakupujte s rozumom a všetko si premyslite dôkladnejšie ako vlani.

O koľko zdraželi darčeky či suroviny na pečenie

Pri porovnaní priemerných cien Štatistického úradu je medziročný rozdiel v cenách u niektorých výrobkov výraznejší, u iných menej. Tradičné ponožky pre otca? Jeden pár stojí v priemere 2,83 eur, pričom pred rokom to bolo 2,51 eur. Bicykel pre dieťa? Namiesto 193 eur zaplatíte 216 eur. Nové lyže? Zdraželi z priemerných 298 eur na 306 eur.

Zdražovanie pri darčekoch nekončí. Ešte viac ho cítiť pri medziročnom porovnaní cien základných potravín ako je mlieko, maslo, múka, vajcia či cukor.

Pri pečení vianočného pečiva zaplatíte viac za každú jednu surovinu v tradičných receptoch. Napríklad vajcia zdraželi o 42 %, margarín o 62 %, múka o 69 % a cukor dokonca o 73 %.

Mimochodom, aj pri nákupe potravín viete ušetriť, ak sa naň vopred pripravíte a dobre si ho naplánujete. Základom je nákupný zoznam, ktorého sa budete držať a odporúčam urobiť si cenový prieskum v rôznych obchodných reťazcoch, či už v tlačených letákoch alebo na internete.

Ak v obchode natrafíte na ďalší akciový tovar, nemusíte ho kúpiť len preto, že je lacnejší. Ak ho reálne nepotrebujete alebo nestihnete spotrebovať, môže sa stať, že skončí v koši. Vyhýbajte sa teda neplánovaným nákupom a míňaniu za zbytočnosti, ktoré vás neskôr môže mrzieť.

10 rád, ako ušetríte pri nakupovaní vianočných darčekov

1. Stanovte si vianočný rozpočet, a to nielen na darčeky, ale aj na stromček, výzdobu, nákup potravín, dopravu pri cestovaní za rodinou, ale aj na silvestrovskú chatu či iné aktivity, ktoré si chcete dopriať počas sviatkov. Zvážte svoje plány s triezvou hlavou a podľa svojich finančných možností tak, aby ste nezruinovali váš rodinný rozpočet.

2. Takmer všetko dnes viete nakúpiť bezpečne aj cez internet. Ak ide o drahší tovar, urobte si cenový prieskum medzi e-shopmi a pri porovnávaní zohľadnite aj možnosti a náklady na dopravu, prípadne osobné vyzdvihnutie tovaru.

3. Darčeky nakupujte priebežne. Deň pred Štedrým dňom vás nebudú čakať v obchodoch tie najpriaznivejšie ceny. Zároveň je takéto nakupovanie stresujúce a nemusí sa vám podariť zohnať to, čo hľadáte. Zákazníci kupujúci na poslednú chvíľu sú tlačení do kúpy tovaru, ktorý ostal k dispozícii a často si ešte musia doplatiť za rýchle doručenie.

4. Zložte sa na darček. V prípade, že sa v rámci rodiny či kruhu priateľov viacerí dohodnete, že kúpite spoločný darček, bude to mať hneď niekoľko výhod. Jednak vás to zrejme vyjde lacnejšie a navyše budete môcť niekoho obdarovať  hodnotnejším a zaujímavejším darčekom.

5. Nakupujte v zľave. Zľavové kupóny nájdete napríklad na špecializovaných internetových stránkach, alebo v skupinách na rôznych sociálnych sieťach, kde si ľudia zľavové kódy vzájomne poskytujú.

6. Aj vianočný baliaci papier a darčekové tašky niečo stoja. Darček bude lacnejšie a originálnejšie zabalený, ak využijete to, čo máte doma – pokreslený papier, noviny a špagát. Ak k tomu pridáte originálne prírodné ozdoby, získate nielen lacné, ale aj jedinečné balenie. Inou alternatívou je odkladať si darčekové tašky a opätovne ich využiť na Vianoce.

7. Ak je to možné, nakupujte na jednom mieste. Kamenné obchody často ponúkajú výhodnejšiu cenu pri nákupe viacerých položiek. V internetových obchodoch je taktiež bežné, že pri objednávke väčšieho množstva tovaru dostanete zľavu alebo dopravu zadarmo. Nakúpiť v jednom e-shope je jednoduchšie, rýchlejšie a za dopravu zaplatíte len raz, prípadne vôbec.

8. Darčeky môžete vlastnoručne vyrobiť, a to nielen s deťmi, ale aj v kruhu dospelých. Budú originálnejšie, vyrobené na mieru pre vašich blízkych a možno sa pri tom skvele zabavíte alebo si oddýchnete.

9. Vhodným riešením namiesto kúpy nových darčekov môže byť aj výmena použitých vecí medzi priateľmi alebo susedmi, či už ide o knihy, hračky alebo oblečenie. Alebo ich zapožičanie na dohodnuté obdobie, napríklad na rok. Ušetríte a ešte aj urobíte dobrý skutok.

10. Ideálne je, ak budete financovať vianočné nákupy z vianočných odmien či vašich úspor a nesiahnete po úverových produktoch. Nákupmi darčekov na splátky či z čerpaného spotrebného úveru by ste si okamžite zavesili na krk dlhodobejšie splácanie a neskôr by ste to mohli oľutovať.

TIP: Plaťte čo najviac kartou. V mnohých bankách môžete získať tzv. cashback, čiže vám z každej platby pripíšu isté percento zo zaplatenej sumy späť na váš účet. Aj keby ste takto mesačne ušetrili len 3 či 5 eur, v dnešnej dobe sa predsa každé euro počíta.

Znížte svoje výdavky po celý rok, poradíme vám

Ak chcete mať nižšie výdavky po celý rok, prečítajte si aj náš blog Potraviny, energie či tankovanie – 30 tipov, ako ušetríte ešte viac. Pri prehodnotení svojich výdavkov možno ušetríte viac ako čakáte. Ale aj keby to bolo iba pár desiatok eur mesačne, dôležité je, aby ste ich nenechávali na účte v banke, lebo ich hodnota rýchlo klesne.

Vďaka vhodne zvoleným investičným produktom sa vám to nestane a vaše úspory budú časom zarábať.

Najlepšie urobíte, ak sa najskôr poradíte s odborníkom. Našich finančných sprostredkovateľov z LONFIN.sk nájdete na celom Slovensku. Majú prehľad o rôznych investičných nástrojoch a radi vám ich porovnajú.

Môžete sa s nami spojiť aj telefonicky či online. Zavolajte nám na 0945 502 503 alebo nám zanechajte kontakt vo formulári nižšie a my sa vám ozveme.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *