7. decembra 2022

KONČÍ VÁM FIXÁCIA O JEDEN ČI DVA ROKY? MÁME TIPY, AKO SI ZNÍŽITE BUDÚCE SPLÁTKY HYPOTÉKY

 

Úroky na hypotékach prudko rastú a ľudia sa začínajú pripravovať na vyššie splátky. Aj vy premýšľate, čo bude s vašim úverom? Zvýšeným nákladom sa už zrejme nevyhnete, viete sa však na najbližšie roky pripraviť tak, aby pre vás splácanie hypotéky nebolo také bolestivé. Ponúkame vám niekoľko tipov, ako na to.

V článku sa dočítate:

  • Ako si znížiť budúce splátky, hoci sa vám končí fixácia úroku až o niekoľko mesiacov
  • Príklady, o koľko sa zvýšia mesačné splátky kvôli zdražovaniu hypoték
  • Aká dĺžka fixácie je v súčasnosti najvýhodnejšia
  • Aké sú výhody a nevýhody predĺženia splatnosti hypotekárneho úveru
  • Prečo sa pred rozhodnutím o ďalšom kroku poradiť s odborníkmi LONFIN.sk

Prakticky podľa všetkých odborníkov nás minimálne v najbližších mesiacoch čaká ďalšie zdražovanie hypoték. Predpoklad rastu úrokov je vysoký aj vzhľadom na avizované ďalšie zvyšovanie základných úrokových sadzieb ECB.

Na úroky, ktoré boli ešte začiatkom roku 2022 nižšie ako jedno percento, tak jednoznačne môžeme na nejaký čas zabudnúť. Aj v tejto situácii však môžete urobiť niekoľko krokov, ktoré vám dokážu v budúcnosti zmierniť rast nákladov na bývanie. Prinášame vám niekoľko rád, ktoré sa týkajú rôznych situácií.

Fixácia sa vám končí o pár mesiacov. Čo s tým?

Ak sa vám končí fixácia úrokovej sadzby na hypotéke o niekoľko mesiacov, môžete si vybaviť nové podmienky už teraz. Odborníci totiž predpokladajú, že aktuálne sadzby sú výhodnejšie ako tie, ktoré nás čakajú v budúcom roku.

Ako na to? Urobte si prieskum trhu a v banke s najvýhodnejšou ponukou si nechajte schváliť refinančnú hypotéku so súčasnými úrokmi už 6 mesiacov pred výročím fixácie pôvodnej hypotéky. Po podpise zmluvy máte polrok na čerpanie úveru.

V niektorých bankách je toto riešenie dokonca možné aj 12 mesiacov dopredu.

Týmto spôsobom si môžete ponechať svoju pôvodnú nízku úrokovú sadzbu do konca obdobia fixácie a vyhnete sa pokute za predčasné splatenie. Ak v čase výročia fixácie príde vaša pôvodná banka s lepšou ponukou, jednoducho nezačnete čerpať nový úver v inej banke a budete pokračovať v splácaní pôvodnej hypotéky.

TIP: V pobočke svojej banky si môžete skúsiť vyjednať ešte lepšie podmienky ako dostanete v refixačnom liste. Hlavne ak ste aktívnym klientom, banka o vás nebude chcieť prísť a možno sa vám podarí nový úrok ešte znížiť.

Fixácia sa vám končí až o niekoľko rokov. Je lepšie refinancovať alebo radšej nerobiť nič?

Vývoj úrokov v komerčných bankách je veľmi nejasný a nikto nevie predikovať, ako sa bude hypotekárny trh vyvíjať v ďalších rokoch. Viaceré banky ponúkajú možnosť úpravy zmluvných podmienok hypotéky aj mimo výročia fixácie. Ak máte obavy, že sa situácia bude dlhodobo zhoršovať, môžete si zmeniť viazanosť úroku na existujúcej hypotéke a stabilizovať tak výšku splátky na dlhšie obdobie. Bohužiaľ, momentálne už len za cenu vyššieho úroku.

Ale ak máte na viac ako rok zafixovaný úrok okolo 1 %, tak si dobre zvážte, či sa vám oplatí vzdať sa ho a okamžite si zvýšiť mesačnú splátku.

TIP: Lepším riešením môže byť, ak si prepočítate súčasnú splátku s ohľadom na aktuálne ponuky úrokov a sumu, o ktorú sa vám pravdepodobne zvýši splátka hypotéky, si začnete cielene odkladať. Vytvoríte si tak návyk na horšie obdobie s drahšou splátkou, ktoré môže prísť po výročí fixácie. Takto ušetrené prostriedky môžete v budúcnosti použiť na zníženie dlhu a korekciu mesačnej splátky. Zároveň už dnes svoj rodinný rozpočet pripravíte na to, čo vás môže čakať po úprave úrokovej sadzby.

Príklady: Ako sa môžu zmeniť splátky hypotéky v najbližšom období?

Samozrejme, nie je možné predpovedať, aké úrokové sadzby budú banky ponúkať o rok. V nasledujúcich príkladoch si môžete pozrieť, ako sa zvýšia mesačné splátky pri hypotéke 50 000 €, 100 000 € alebo 200 000 € so splatnosťou 20 rokov, ak by sa úroková sadzba zvýšila na 4,3 %.

Zostatok hypotéky 50 000 €
Aktuálny úrok Aktuálna splátka Úrok o rok Splátka o rok Navýšenie splátky
0,8 % 226 € 4,3 % 311 € + 85 €
1 % 230 € 4,3 % 311 € + 81 €
1,2 % 234 € 4,3 % 311 € + 77 €
Zostatok hypotéky 100 000 €
Aktuálny úrok Aktuálna splátka Úrok o rok Splátka o rok Navýšenie splátky
0,8 % 451 € 4,3 % 622 € + 171 €
1 % 460 € 4,3 % 622 € + 162 €
1,2 % 469 € 4,3 % 622 € + 153 €
Zostatok hypotéky 200 000 €
Aktuálny úrok Aktuálna splátka Úrok o rok Splátka o rok Navýšenie splátky
0,8 % 902 € 4,3 % 1244 € + 342 €
1 % 920 € 4,3 % 1244 € + 324 €
1,2 % 938 € 4,3 % 1244 € + 306 €

Akú dlhú fixáciu si zvoliť, ak práve riešite hypotéku?

Ak si práve vybavujete novú hypotéku, riešite zrejme nasledujúcu dilemu. Zafixovať si radšej nižší úrok na kratšie obdobie alebo radšej platiť viac a zabezpečiť si nemennosť splátky na dlhšie obdobie?

Voľba fixácie je individuálna záležitosť a mala by byť posudzovaná vzhľadom na vaše konkrétne plány. Ak je pre vás kľúčové platiť čo najnižšie splátky, budete spokojnejší s 5-ročnou fixáciou. Naopak, ak je pre vás dôležitejšia istota, radšej si priplaťte za 10-ročnú viazanosť.

V každom prípade, v súčasnej situácii si zafixujte úrok aspoň na päť rokov.

Je v súčasnosti výhodné skrátiť alebo predĺžiť dobu splácania hypotéky?

Veľa ľudí s cieľom znížiť svoje mesačné splátky a ušetriť premýšľa aj nad tým, že by si natiahli splácanie svojej hypotéky na viac rokov.

Predĺžením doby splatnosti si viete znížiť mesačné splátky, avšak celkovo za úver zaplatíte viac. Rozhodnutie teda do veľkej miery závisí od vašej aktuálnej finančnej situácie. V čase vysokej inflácie však dlhšie splácanie úveru nie je zlá stratégia, keďže z neho ukrajuje aj samotná inflácia.

Ak sa chcete zbaviť úveru čo najskôr, môžete využiť aj možnosť mimoriadnych splátok. K nim by ste však mali pristúpiť len vtedy, keď už máte vytvorenú dostatočne veľkú finančnú rezervu.

Skôr než urobíte akékoľvek rozhodnutie, odporúčame vám najskôr sa poradiť s odborníkom. Našich finančných sprostredkovateľov z LONFIN.sk nájdete na celom Slovensku.

Môžete sa s nami spojiť aj telefonicky či online. Zavolajte nám na 0945 502 503 alebo nám zanechajte kontakt vo formulári nižšie a my sa vám ozveme.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *